Bırakın Yaşasın Çocuk…

23 Nisan…

“Bana bir düzine sağlıklı bebek verin ve onları büyüteceğim kendime ait bir dünya oluşturun ve bunlardan herhangi birini istediğiniz konuda uzmanlaştırabilirim. Yeteneklerinden,  eğilimlerinden, yetilerinden, becerilerinden, kabiliyetlerinden ve ırkından bağımsız olarak onları doktor, avukat, sanatçı, tüccar ve hatta dilenci ya da hırsız olmalarını sağlayabilirim”

                                                                                                           John Broauds  WATSON

Çocuk; duygudur oyundur

, çocuk yaşama sevincidir. Çocuk; koşarken yüzüne vuran rüzgara gülmek, yağmur damlalarına avuçlarını ellerini açmak hissetmektir Çocuk; incelik, kabalık, aydınlık ve karanlıktır. Çocuk; sen ne verirsen odur.

İnsan anne rahmine düştüğü andan itibaren çevresinden etkilenmekte ve hatta olan biteni kaydeder. Bireyin; kişilik ve karakter gelişimde çocukluk döneminin temel oluşturduğu bilinir.Bireyin duygu, davranış ve becerileri çocukluk döneminde  şekillendirir. 

Çocuğu SEV, Çocuğa GÜVEN ver, Çocuğu DİNLE ve Çocuğu ANLA

Anne, Baba, Öğretmen, Abi, Abla, Anneanne, Babaanne, Dayı, Hala , Amca, Teyze her kim isen Çocuğu gerçekten dinle ve öğren ‘hangi çizgi filmi sevdiğini, en büyük hayalinin ne olduğunu, en çok korktuğu şeyi, kafasına takılan en önemli soruyu ‘ mesela

Ben istiyorum ki

Çocuklar Akademik başarılarına göre zeki

Matematik dersi notuna göre çok zeki

Resim yapmak istediği için aklı havada

Astronot olmak istediği için hayalci

Ne istediğini bildiğinde isyankar

Biraz hareketli olunca Hiperaktif olmasın

Çocuk; ne istiyorsa onu olsun en önemlisi çocuk mutlu olsun

Bizim bütün dersleri beş olan çocuklara değil mutlu çocuklara ihtiyacımız var. Bizim işini severek yapan bireylere ihtiyacımız var.  Bence ülkemiz için yapabileceğimiz en güzel şeylerden bir tanesi çocuk YETİŞTİRMEK. Kendine güvenen, ne istediğini bilen, sevmesini bilen ve hayatta uğruna yaşadığı erdemleri olan çocuklar YETİŞTİRMEK.

Ben istiyorum ki

Her gün bayramı olsun çocuğun

Çocukların sokakta güvenle oynayabildiği, şiddeti bilmediği, yetenekleri ve eğilimlerine göre geleceklerine şekil verebildiği yarınlar dileğiyle

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun

Zeynep Sena OCAK Kocaeli 3.Aile Mahkemesi Psikolog